מהי עמילואידוזיס משפחתית (TTR)

עמילואידוזיס משפחתית (TTR) הינה מחלה תורשתית הנגרמת משינויים (מוטציות) בגנים שונים. המוטציה הנפוצה ביותר היא בגן היוצר את החלבון הנוצר בכבד  – טראנסתירטין (TTR).

קיימות עשרות מוטציות שונות בגן זה שעלולות לגרום לעמילואידוזיס. כמה מהן עשויות להתרחש בקבוצות אתניות רבות, בשעה שאחרות נדירות מאוד ומוגבלות למספר משפחות בלבד. בארץ מוכרת מוטציה אחת הנפוצה בקרב מספר משפחות בעיקר אצל יוצאי תימן.

בדרך כלל המחלה פורצת  באמצע החיים, למרות שהחלבון החריג קיים מלידה. מדובר בגן דומיננטי, לכן מידת הסיכון לנשאות עמילואידוזיס משפחתית (TTR) הינו 50% והסיכוי שהמחלה תתפרץ בקרב הנשאים הינו כ- 70%. 

עמילואידוזיס משפחתית (TTR) מתבטאת בפגיעה קשה המתקדמת לאיטה במערכת העצבים ההיקפית (Peripheral), על כן היא נקראת גם עמילואידוזיס נוירופתית משפחתית. התסמינים יכולים להיות שונים ומגוונים, כגון: פגיעה במערכת העצבים ההיקפית שיכולה להתבטא בנימלול או כאבים באצבעות הרגליים או הידיים, בעיות בזקפה, כשל במערכת העיכול, מחלת לב, פגיעה בזגוגית העין, מחלת כליות (נדיר) ועוד. 

* ישנם סוגי עמילואידוזיס משפחתי נדירים ביותר שאינם TTR (משפחות בודדות בארץ) אשר אבחונם נדיר במיוחד. הפגיעה משתנה מאיבר לאיבר.

התסמינים ההתחלתיים השכיחים נובעים מפגיעה בעצבים הדקים של הגפיים – נוירופתיה של סיבים דקים (small fiber neuropathy) תלונות נפוצות הן תחושת עקצוץ, הרדמות ושריפה המתחילה בכפות הרגליים ובהמשך עולה לכיוון הברכיים ומערבת גם את הידיים. בהמשך המחלה פוגעת גם בעצבים העבים של הגפיים, הביטוי לכך הוא חוסר יציבות בהליכה וחולשה של השרירים.

חשד למעורבות רב-מערכתית

העמילואיד שוקע במגוון רקמות ופוגע בהן, לכן נוספת פגיעה בלפחות אחת מהמערכות:

  1. תסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome; CTS) מופיעות הפרעות תחושה המתחילות דווקא בידיים בשל לחץ על העצבים שעוברים בתעלת שורש כף היד.
  2. הפרעות בתפקוד מערכת העצבים האוטונומית: מתבטאת בפגיעה בזקפה, ירידת לחץ דם במעבר לעמידה.
  3. הפרעות בתפקוד מערכת העיכול כגון עצירות ו/או שלשולים תכופים, וירידה במשקל בשל תת-ספיגה.
  4. הפרעה בתפקוד הלב שאינה נובעת מהיצרות כלי דם של הלב.
  5. הפרעה בתפקוד כליות: יכולה להיות ללא תסמינים ומזוהה בבדיקות דם ו/או שתן בלבד. במצב מתקדם יכולה לגרום לבצקות ברגליים או ריאות או מגוון של תסמינים לא ספציפיים.
  6. עכירות בזגוגית העיניים – יכולה לגרום לירידה בחדות ראיה.

/

מה גורם לעמילואידוזיס משפחתית (TTR)

 

TTR הוא שמו של חלבון הבנוי משרשרת של 127 חומצות אמינו, שמתקפלת ליצירת מבנה תלתממדי מורכב. TTR עובר באופן קבוע תהליך של התנתקות ליחידות בודדות והתחברות מחודשת למבנה רבעוני. היחידות הבודדות נוטות להתקפל, תהליך שגורם להרס המבנה התלתממדי התקין שלהן (ראו בהמשך את התרשים המצורף). כתוצאה מכך, במקום להתחבר מחדש למבנה רבעוני תקין, הן מתחברות לשרשראות ששוקעות ברקמות, המכונות עמילואיד. כאשר העמילואיד מצטבר הרקמות שסביבו נפגעות

תהליך זה מתרחש באןפן איטי וטבעי כחלק מתהליך ההזדקנות. בלבם של כ-15% מהגברים בגיל 80 ניתן למצוא משקעי עמילואיד, כמו גם במספר לא מבוטל של גברים בגיל 60.  כאשר יש פגם בחלבון TTR תהליך היווצרות העמילואיד מתחיל בגיל מוקדם יותר, ויוצר את המחלה שמכונה עמילואידוזיס משפחתית, שמאופיינת בפגיעה במגוון רחב של מערכות גוף (ראו בהמשך). על כן המחלה יכולה להתבטאעל ידי תסמינים רבים ומגוונים, השונים מחולה לחולה. 

מידע נוסף אודות עמילואידוזיס משפחתית >> 

 

טיפול, אבחון מוקדם ותקווה לתרופות חדשות

 

כיוון שהחלבון הפגום נוצר בכבד עד לאחרונה הטיפול היחיד במחלה היה באמצעות השתלת כבד.

בשנת 2015 הוכנס לסל הבריאות הטיפול בתפאמידיס (Vindaquel), תרופה המתאימה לחולים  בשלבים הראשונים של המחלה, הסובלים מפגיעה נוירולוגית. לאחרונה אושרו לטיפול בחו"ל שתי תרופות נוספות, המתאימות גם לשלבים מאוחרים יותר במחלה: פטיסירן (Patisiran) ואינוטרסן (Inotersen).

טיפול וניהול המחלה  מתבצע על ידי נוירולוג בעל נסיון בטיפול בעמילואידוזיס משפחתית (TTR)ובסיוע של רופאים מתחומי התמחות נוספים, בהתאם לאיברים שנפגעו. 

נכון להיום הטיפול הקיים הוא עצירת ייצור החלבון הפגום, ואילו זה שכבר שקע יישאר באיבר ויגרום לפגיעה בו.

ישנן כיום תרופות בפיתוח אשר מטרתן המסת העמילואיד שהצטבר באיברים השונים.

בעשור האחרון התעוררה תקוה עבור חולי עמילואידוזיס משפחתית (TTR) שאובחנו בשלב מוקדם של מחלתם, המקבלים טיפול לפני שעומס העמילואיד בגוף הופך לגדול מכדי להתגבר עליו.

על אף שעדיין לא נמצאו תרופות לעמילואידוזיס משפחתית (TTR), קיימת תקווה בזכות התקדמות המחקר והיכולת לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים. 

מידע נוסף אודות שיטות אבחון >>